ETBF kongres 2017 a nové ME seniorů v roce 2020

Před začátkem sportovních klání na ECC2017 ve Vídni proběhl i Kongres ETBF, který přinesl několik důležitých novinek i pro české hráče.

Jako zástupce České republiky jsem prosazoval možnost pořádání evropských šampionátů i na menších hernách (18 nebo 20 drah), ve které nás podpořilo například i Slovinsko nebo Finsko s tím, že současný trend pro stavbu nových bowlingových center v Evropě už nejsou haly s 32 a více dráhami, ale právě menší centra a novým zájemcům o pořadatelství by neměla být upírána možnost pořádat ME mužů, žen či juniorů právě kvůli absenci velkých center. Naši iniciativu podpořil i prezident ETBF, ovšem je nutné vyřešit harmonogram soutěží tak, aby nedocházelo k nutnému prodloužení celé akce až o několik dnů, což byl hlavní protiargument našeho návrhu. Jedním z diskutovaných řešení bylo i řešení pomalé hry, která nepálí pouze nás v České republice, ale stává se problémem na soutěžích v celé Evropě. Na možnostech řešení bude ETBF pracovat v dalším období své činnosti.

Proběhly také volby vedení ETBF, kdy bylo v podstatě opětovně zvoleno celé současné Prezídium a na místo předčasně zesnulého Roni Ashkenaziho byl zvolen nám dobře známý Marios Nicolaides. Prezídium tak bude pracovat ve složení:

Addie Ophelders, prezident
Kim Thorsgaard Jensen, viceprezident
Valgeir Gudbjartsson, generální sekretář
Sergey Lisitsyn, člen prezídia

Onder Gurkan, člen prezídia
Marios Nicolaides, člen presidia

Dále bylo diskutováno postavení ETBF v rámci světové organizace World Bowling z hlediska míst pořádání světových šampionátů, kdy extrémně vysoké poplatky (v Euroech řádově vyšší než poplatky za pořádání ME) de facto vylučují možnost pořádání MS (společného, mužů, žen i kadetů) v Evropě. Prezident ETBF požádal členské země o součinnost v tomto jednání na kongresu World Bowling v Las Vegas v závěru tohoto roku.

To nejdůležitější přišlo ale se závěrem kongresu – nové Mistrovství Evropy seniorů (ESC) organizované přímo ETBF bylo konečně schváleno! První ročník se sehraje v lednu 2020 a další ročníky budou pokračovat ve dvouletém cyklu (sudé roky), kdy v lichých poběží již existující Mistrovství světa seniorů (další bude 2019 v Las Vegas). Zástupce ESBC požehnali přímo na kongresu vznik tohoto nového šampionátu, který se bude hrát obdobným modelem, jako ME juniorů (tedy bez rozlišení věkových kategorií, jednotlivci, dvojice, týmy, All Events a Masters). Z každé země se tak budou moci účastnit čtyři muži a čtyři ženy. Všichni zástupci se shodli na faktu, že své oprávněné místo mají v kalendáři oba šampionáty, tedy jak ESC tak ESBC, které bude přesně probíhat tak, jak doposud. Těšíme se na účast našich seniorských barev na obou akcích!

Kongres dále řešil drobné legislativní úpravy, které jsou součástí nové konstituce (vydání 24, platná od 27. 10. 2017), kde je již zahrnuté i nové ESC. Viz. příloha

Další kongres proběhne v roce 2019 v Mnichově u příležitosti ME mužů.

Karel Vopička

Prezident České bowlingové asociace

Příloha

Krátké zprávy

13.06.2018 v 08:29

Zveřejněn mazací graf pro Baráže o Extraligu.

12.06.2018 v 19:19

Oznámení o změně času konání baráže v Pardubicích. Hraje se 18.6. 2018 od 19.30 hod.

10.06.2018 v 10:45

Dnes v 23.59 je uzávěrka přihlášek do baráží o EXTRALIGU sezóna 2018-2019.

31.05.2018 v 13:55

Mazací model na finále ČBL naleznete v článku na titulní straně a nebo ZDE.

30.05.2018 v 09:01

Baráž o Finále ČBL dne 2.6. ZRUŠENA, všichni přihlášení postupují do finále. Finále České bowlingové ligy bude začínat od 12.30 hod.

Galerie

Schindler Radek
Jadran Frýdek Místek
Schindler Radek

Schindler Radek

Jadran Frýdek Místek
Vítěz 10. turnaje PRESTIGE
Křesťan Miroslav
OKO Křesťan
Křesťan Miroslav

Křesťan Miroslav

OKO Křesťan
Nejlepší hráč kat. P190 na 10.turnaji PRESTIGE
Kotrla Ondřej
bez klubové příslušnosti
Kotrla Ondřej

Kotrla Ondřej

bez klubové příslušnosti
Nejlepší hráč kat. P165 na 10 turnaji PRESTIGE
Pankivová Božena
MBL Mikulov
Pankivová Božena

Pankivová Božena

MBL Mikulov
Nej. žena na 10.turnaji PRESTIGE