Bowling v Evropě

Bowling v Evropě

Jak jsme avizovali již v minulém článku, tentokrát se podíváme na evropský bowling, pro nás asi nejdůležitější téma.

Kontinentální federací, která se stará o evropskou zónu je ETBF (European Bowling Tenpin Federation). Do jejího pole působnosti patří státy ležící na území Evropy a Israel. ETBF byla založena v roce 1965 ve Švédsku. Mezi její nejdůležitější úkoly patří zajištění organizace evropských šampionátů, organizace a záštita Evropské Bowlingové Tour a v neposlední řadě dohled nad dodržováním zájmů a pravidel organizace World Bowling.

Evropské šampionáty

Mistrovství Evropy mužů (EMC) – Koná se ve dvouletých periodách, to znamená, že je dva roky po sobě a poté je dva roky pauza s tím, že sudý rok probíhá i jako kvalifikace na mistrovství světa. Každá země má právo vyslat šest mužů. Naším největším úspěchem jsou dvě třístovky Jana Macka z Belgie 2016, kde se náš tým zároveň poprvé v historii kvalifikoval na mistrovství světa. Příští mistrovství se bude konat v roce 2019 v Mnichově.

Mistrovství Evropy žen (EWC) – Koná se vždy každý druhý rok. Každá členská země může vyslat až 6 žen. Další šampionát se koná již v červnu 2018 v Bruselu.

Mistrovství Evropy juniorů (EYC) – Hraje se každý rok, je určeno pro juniory a juniorky do 18 let věku a každá země může vyslat 4 juniory a 4 juniorky. Ve této kategorii Česká republika získala již mnoho úspěchů. Marek Talpa a Anna Petáková mají oba bronzové medaile ze soutěže jednotlivců a David Vítek získal stříbro v masters. Tento rok děvčata ve složení Zuzana Uhlířová, Anna Petáková, Eliška Krummerová a Markéta Vojtěchová získala stříbro v soutěži týmů. Nesmíme zapomenout ani na jedinou českou perfect game z této kategorie v podání Jana Čepeláka, kterou zahrál v roce 2010. Další mistrovství se bude konat v roce 2019 v Rize.

Pohár mistrů evropských zemí (ECC) – Každá země má právo vyslat jednoho muže a jednu ženu, většinou se jedná o vítěze národních mistrovství. Tento turnaj se koná každý rok. V roce 2016 hostil ECC olomouckým Bowland a Jaroslav Lorenc tam svým vítězstvím získal pro Českou republiku historicky první medaili v kategorii dospělých. Příští turnaj je v plánu v říjnu 2018 v německém Langenu.

Mistrovství Evropy seniorů (ESC) – ESC je úplně nové mistrovství určené pro hráče a hráčky nad 50 let věku. První šampionát se bude konat v roce 2020, místo konání zatím není zveřejněno, poté se bude opakovat vždy každý druhý rok.

Evropská Bowlingová Tour (EBT)

EBT je roční série vybraných evropských turnajů, vždy se skládá z kvalifikace a finálových bojů, formát turnaje si každý organizátor po schvální od ETBF určuje sám, nicméně vždy platí, že kvalifikace je otevřená pro všechny hráče bez rozdílu výkonnosti. Turnaje jsou rozděleny do čtyř kategorií podle celkové velikosti prize money (bronze, silver, gold a platinum), top 50 hráčů na každém turnaji poté podle kategorie turnaje získává body do evropského žebříčku, nejlepších 8 mužů a 8 žen po každém ročníku má právo hrát finálový turnaj EBT Masters. Evropská tour je známa svou vysokou kvalitou startovního pole, nejlepší evropští hráči se pravidelně účastní téměř všech zastávek tour, turnaje kategorie platinum jsou dokonce součástí světové tour a těší se velké účasti hráčů PBA. Zatím jediný titul EBT pro Českou republiku zajistil Marek Talpa, který vyhrál turnaj v italském Asti. Jaroslav Lorenc má na svém kontě již čtyři umístění v

top 3, ale zatím žádný titul. Letošní ročník tour se skládá z 12 turnajů v 10ti zemích a zatím se zapojilo 1426 hráčů a 357 hráček. Naším nejlepším mužem je Jaroslav Lorenc na 30. místě, mezi ženami je to Anna Petáková na 141. místě. Příští turnaj se bude konat v Madridu, bohužel se ale kryje s Czech Open, takže neočekáváme účast českých hráčů.

V příštím článku se podíváme na zónu, kde mají dokonce dvě profesionální tour a to je Asie.

Galerie

Erben Roman
Xbowling Team
Erben Roman

Erben Roman

Xbowling Team
Nejlepší hráč Prestige 6
Závladská Svatava
BK Klíše
Závladská Svatava

Závladská Svatava

BK Klíše
Nejlepší žena a nej. hráč Prestige 6, kat. P90
Kováč Ondřej
BC Tábor
Kováč Ondřej

Kováč Ondřej

BC Tábor
Nejlepší hráč Prestige 6, kat. P165
Jelínek Lukáš
Xbowling club
Jelínek Lukáš

Jelínek Lukáš

Xbowling club
Nejlepší junior Prestige 6
Sýkorová Andrea
bez klubové příslušnosti
Sýkorová Andrea

Sýkorová Andrea

bez klubové příslušnosti
Bodovací žebříček, nejlepší hráčka P190 - listopad
Paračka Andrej
Big Lebowski abides
Paračka Andrej

Paračka Andrej

Big Lebowski abides
Bodovací žebříček, nejlepší hráčka P165 - listopad