Česká bowlingová asociace

Česká bowlingová asociace (dále jen ČBA) sdružuje a eviduje všechny amatérské hráče bowlingu, bez rozdílu výkonnosti a věku.

ČBA je oficiálním členem a zastupuje zájmy České republiky v Evropské bowlingové federaci (ETBF) a Světové bowlingové asociaci (World Bowling), sdružující organizovaný bowling v jednotlivých zemích světa, pořadatelů Mistrovství Evropy a světa v bowlingu. Prostřednictvím ČKBF (Česká kuželkářská a bowlingová federace (organizace zastřešující kuželkový sport v ČR, tedy Českou kuželkářskou asociaci a Českou bowlingovou asociaci) je ČBA také organizací začleněnou vČeské unii sportu.

ČBA uděluje každý rok tituly Mistrů České republiky v soutěži jednotlivců, dvojic a družstev ve všech věkových kategoriích.

ČBA nominuje a vysílá reprezentační výběry České republiky v jednotlivých kategoriích na evropské a světové soutěže mužů, žen, seniorů i juniorů.

ČBA pořádá každoročně turnajovou sérii Kegel PRESTIGE Tour, která slouží k nominaci na Mistrovství České republiky jednotlivců. Dále pořádá Mistrovství České republiky dvojic, juniorů (do 18 let), kadetů (do 21 let) i seniorů (nad 50 let),

ČBA spoluorganizuje ligové soutěže tříčlenných družstev na celostátní i regionální úrovni – Českou bowlingovou ligu. Vítěz celostátního finále ČBL se může pyšnit titulem Mistra České republiky družstev. Podobně spoluorganizuje i Seniorskou bowlingovou ligu a samostatně organizuje Juniorskou bowlingovou ligu určenou pro hráče do 18 let.

ČBA vede otevřený kalendář bowlingových turnajů, zpracovává výsledky a také spoluorganizuje turnajový bodovací FIRO-tour žebříček hráčů. V neposlední řadě eviduje oficiální české rekordy v bowlingovém sportu.

Historie a současnost

Bowling má ve světě dlouhou a bohatou historii, která se traduje již od roku 1841 a v současnosti patří mezi 10 nejpopulárnějších sportů na světě (měřeno počtem příležitostných hráčů).

Organizovaný bowling v ČR vznikl na podzim roku 1997 v rámci existující České kuželkářské asociace. Organizace zastřešující bowling se nejdříve jmenovala Bowlingová sekce ČKA, později se struktura změnila na federaci dvou asociací při vzniku České bowlingové asociace. ČBA je tedy sdružena společně s kuželkami ČKA v zastřešující České kuželkářské a bowlingové federaci.

V říjnu roku 1997 bylo evidováno prvních 39 hráčů bowlingu. Dnes je jich přes šest tisíc.

Síň slávy

 • Stejně jako většina sportovních svazů a organizací má i Česká bowlingová asociace svoji Síň slávy.
 • Prvním členem Síně slávy ČBA se stal v roce 2008 pan Vladimír Tlamka, dlouholetý prezident České kuželkářské a bowlingové federace (ČKBF), který v devadesátých letech minulého století v rámci tehdejšího Kuželkářského svazu vznik bowlingu jako organizovaného sportu umožnil a inicioval osamostatnění bowlingu a transformaci v ČBA v pozdějších letech.
 • Jako druhý v pořadí byl do Síně slávy slavnostně uveden v roce 2012 na Galavečeru ČBA třiasedmdesátiletý Jan Hájek. Který má na svém kontě jako hráč nejeden sportovní úspěch v mistrovských soutěžích (včetně několika titulů Mistra ČR) a stále patří k aktivním členům - hráčům.

Mezinárodní úspěchy

Historicky první medaile (bronzové) pro ČR přivezli hráči PSKN Praha v roce 2006 z švýcarského Munteiler. Na ME neslyšících získali bronz jak muži v soutěži tříčlenných družstev tak ženy v soutěži pětičlenných družstev.

Zlatou medaili na ME seniorů 2009, které se hrálo v ČR, vybojoval v kategorii 50-57 let Jan Fleischmann. Na jeho úspěch navázali medailemi i další senioři, evropské tituly získali Jiří Hindrák a Rostislav Kala v kategorii dvojic 50-57 let a dále Dana Hanušová, Blanka Hanusíková a Jana Lébrová ze soutěže trojic 50-57 let v roce 2015 a nejčerstvěji Miluše Nováková a Jana Lébrová v kategorii dvojic 50-57 let v Kodani v roce 2016.

Mezi největší úspěchy našich juniorů patří jednoznačně Mistrovství Evropy juniorů 2012, kde Marek Talpa získal pro Českou republiku bronz v soutěži jednotlivců a následující rok jej napodobil David Vítek, který z ME juniorů 2013 přivezl stříbrnou medaili ze soutěže Masters.

Organizace soutěží

Sezóna bowlingových soutěží se hraje celoročně v období podzim–jaro. Regiony mají nastavený svůj systém. Některé jsou rozdělené na půlroční části se specifickými postupy a sestupy.

Soutěže řídí Sportovně-technická komise ČBA (STK) a hraje se podle pravidel WTBA a řádů ČBA. Samozřejmostí na celostátních soutěžích jsou delegovaní rozhodčí, standardní příprava drah – garantované sportovní mazací modely, trénink před hrou a nekuřácké prostředí.

 • Soutěže tříčlenných družstev (Česká bowlingová liga) jsou odstupňované dle výkonnosti hráčů - od Extraligy přes 1. Ligy až po místní (městské) soutěže. V těchto regionálních soutěžích se hraje většinou na domovských centrech týmů a téměř se necestuje, což se odráží na oblíbenosti a obsazenosti těchto soutěží.
 • V soutěžích jednotlivců se pořádají mistrovské soutěže mužů a žen (jednotlivci, dvojice); mimo to existují i soutěže určené pouze vybraným věkovým kategoriím:
  • Junioři: do 9 let, do 12 let, do 15 let, do 18 let a do 21 let
  • Muži a ženy nižších výkonnostní kategorie P190 a P165
  • Senioři: 50 až 57 let, 58 až 64 let a 65 let a více

Kromě toho pořádá ČBA i spotovní sérii turnajů Kegel PRESTIGE Tour. Celostátní turnajová série Kegel PRESTIGE Tour se skládá z deseti turnajů, které se hrají postupně na vybraných centrech po celé České republice. Jednotlivých turnajů se mohou účastnit jak registrovaní, tak neregistrovaní hráči všech výkonnostních kategorií. V sérii se bojuje o přímé postupy do hlavní části Mistrovství České republiky a v neposlední řadě slouží též pro nominace do reprezentačních výběrů na ME a MS všech věkových kategorií pro rok 2017.

Organizační rozdělení

Česká republika je rozdělena do čtyř organizačních jednotek regionů), ve kterých jsou registrovány stovky bowlingových klubů.

 • Region STŘED - Praha, Středočeský kraj a Jihočeský kraj)
 • Region VÝCHOD - Královéhradecký, Pardubický kraj, Vysočina (část)
 • Region MORAVA – Jihomoravský kraj, kraj Vysočina (část), Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
 • region SEVER/ZÁPAD – Plzeňský, Ústecký, Liberecký a Karlovarský kraj

Krátké zprávy

18.06.2019 v 08:18

Dnes v 10.00 hod. začíná na ME soutěž pětičlenných týmů.

16.06.2019 v 23:04

Soutěže na ME pokračují, naši reprezentanti hrají 17.6. nejprve od 9.00 a poté další od 12.45 hod.

13.06.2019 v 00:17

13. června od 10 hod. hrají na ME v poslední rundě soutěže jednotlivců Jaroslav Lorenc a Denis Kinc

11.06.2019 v 23:58

12. června hrají na ME v Mnichově od 9.00 Jan Macek a Jan Tříska, ve 13.45 bude hrát Ondřej Mlynář a Tomáš Plechata.

02.06.2019 v 16:10

Mistrem České republiky v soutěži tříčlenných družstev se stal RIGOR MORTIS

Galerie

Hanusíková Blanka
Bowlingzone Pardubice
Hanusíková Blanka

Hanusíková Blanka

Bowlingzone Pardubice
Nejlepší hráč Prestige 10
Jelínek Lukáš
Xbowling club
Jelínek Lukáš

Jelínek Lukáš

Xbowling club
Nejlepší junior Prestige 10
Hanusíková Blanka
Bowlingzone Pardubice
Hanusíková Blanka

Hanusíková Blanka

Bowlingzone Pardubice
Nej. hráč Prestige 10, kat. P190
Nováková Iva
BSR Poděbrady
Nováková Iva

Nováková Iva

BSR Poděbrady
Nej. hráč Prestige 10, kat. P165