MČR juniorů 2009, 2. den

Všechny juniorské tituly jsou rozdány.

Svobodová, Nováková, Jansová

Máme za sebou druhý den MČR juniorů, který přinesl opět mnoho zajímavých, napínavých a dramatických soubojů. Dnes byla sice na programu „jen“ jedna runda juniorů do 18 let a jedna maličká runda s nejmladšími žáčky, ale přesto bylo na co se dívat.

Výsledky a komentáře z 1. hracího dne z kategorií 10 až 12 let, 13 až 15 let >> zde.

V kvalifikaci 2. hracího dne zářili jak kluci, tak dívky. Nejprve dívky – tady kvalifikaci vyhrála Veronika Nováková s průměrem 216, 33, s čímž by se mimo jiné umístila na pátém místě i mezi kluky. Na druhém místě byla famózně hrající Vendula Morávková, která měla průměr 212, 33. Na třetím místě už byl trochu odstup a před semifinále náleželo Dominice Svobodové z Tábora s průměrem 164,83 a na posledním postupovém místě byla Petra Jansová s průměrem 159,83. U chlapců to v kvalifikaci jiskřilo – a to nejen na předních příčkách. Třeba sice „až“ na desátém místě umístěný Pepa Kašpar (byl to poslední průměr přes 200 v pořadí, hrálo se tedy vysoko) si zahrál hned tři osobní rekordy – postupně 204, 226 a 252. A to hraje reaktivní koulí pět měsíců. Prostředí bylo skvělé a motivovalo k vysokým výkonům, o čemž svědčí i fakt, že průměr 216,17 nestačil na postup a bylo to páté místo pro Jakuba Barvínka. Na čtvrtém se po kvalifikaci umístil Lukáš Kratochvíl s průměrem 222,33. Na třetím místě pak byl Filip Mičánek, ale jen o kousíček, s průměrem 222,67. Na druhém místě a soupeřem Filipa byl Jára Lorenc a první po kvalifikaci, s průměrem 232, čtvrtou hrou 299, byl Tomáš Bílek.

Souběžně s bitvou v semifinále obou kategorií se odehrálo také kolo hráčů do devíti let – nakonec se jich sešlo šest (4 kluci a 2 holky) a na jediném nemedailovém místě skončil Honzík Košťál. Ono mu to ale nakonec ani tolik nevadilo, protože dostal od Pavlíny Hubáčkové aspoň jiný pohár – dle vlastního výběru a ovocný. Na třetím místě v kategorii nejmenších nadějí skončil Patrik Pechar, na druhém pak úžasným, neobvyklým, ale velmi účinným stylem hrající Tomáš Kratochvíl mladší a kategorii vyhrál s krásným průměrem 160 (v téhle kategorii… to bude jednou pěkně nebezpečný hráč) Marek Vaníček. U dívek to byl jasný boj o první a druhé místo, nakonec to dopadlo tak, že druhá skončila Maruška Černá a na prvním místě byla Petra Machová. V semifinále, a jak to v play-off prostě někdy bývá, se děly věci a „papíroví favorité“ váhali. Z prvního místa nedokázal porazit výborně hrajícího Lukáše Kratochvíla hráč nasazený jako číslo jedna Tomáš Bílek (zápas skončil 399 – 489) a podobně dopadla Vendula Morávková proti Dominice Svobodové (zde to dopadlo 317 – 348). V zápase Veronika – Petra neponechala Veronika nic náhodě a vyhrála 414 proti 347, i když první zápas byl dlouho velmi vyrovnaný. V klucích potom Jára Lorenc našel po nemoci formu a porazil Filipa Mičánka součtem 486 proti 361.

Finále jsme tentokrát hráli postupně, protože byla přítomná internetová televize www.krilie.com a tak pojďme chronologicky. Nejprve nastoupily dívky – Veronika proti Dominice. A opět, v první hře to vypadalo vcelku vyrovnaně, a také vysoko, nakonec trochu smolný závěr Dominiky a čtyři striky Veroniky znamenaly výhru druhé zmiňované o 32 bodů. Ve druhé hře už to bylo jednoznačné, Veronika zahrála 245 proti 123 a stala se Mistryní ČR kategorie do 18 let pro rok 2009. V souběžně hraném utkání o třetí místo pak ve velmi vyrovnaném zápase vyhrála Petra Jansová nad Vendulou Morávkovou. To už nás čekalo jen poslední utkání, finálová bitva dvou Severočechů. Járy a Lukáše. Oba zahráli v předchozích zápasech přes 480, a tak jsme očekávali podobný boj i zde – a nespletli jsme se. V prvním zápase to byla dlouho přetahovaná o vedení, pak ovšem Lukáš hodil ve dvou fraimech za sebou parohy a Jára dokázal nabídnuté šance využít – a byla z toho výhra 244 proti 211. V druhém zápase pak oba hráli skvěle a drželi se navzájem, nakonec ten druhý vyhrál Lukáš 234 proti 232, a skončil na druhém místě. Mistrem ČR pro rok 2009 se tak v kategorii žáků do 18 let stal Jaroslav Lorenc mladší.
Závěrem, celé dvoudenní mistrovství ukázalo, že úroveň juniorského bowlingu jde opravdu rychle a hodně nahoru. Viděli jsme několik fantastických zápasů, stejně tak jako mnoho krásných a vysokých her. Ukázalo se, že máme spoustu nadějných hráčů, o kterých doufám ještě v budoucnu hodně uslyšíme, a také mnoho obětavých rodičů, kteří jsou ochotní pro úspěch svých dětí cestovat a trávit s nimi čas.
Také je potřeba vyzdvihnout perfektní přístup personálu herny, kde se za celý víkend ani jednou neporouchala dráha, bowleři byli ochotní a vycházeli nám ve všem vstříc. Celá akce tak mohla proběhnout v klidu a v pohodě, která je následováníhodná. Stejně tak rozhodčí zvládli svůj díl práce na jedničku a celá organizace probíhala bez zbytečných zádrhelů.

JKM bowling

Nejlepší žena, nejlepší hráčka kategorie P190, nejlepší juniorka - 10. turnaj Prestige Tour 2023/24