Mistrovství světa do 21 let

Český sportovní bowling přepisuje svoji historii. Zlato a dva bronzy vybojovali mladí bowleři na mistrovství světa do 21 let v korejském Inčchonu. V soutěži čtyřčlenných mužských týmů po famózním výkonu obhájili titul světových šampiónů. Bronzové medaile si odvážejí ze soutěže mužských dvojic a smíšených čtyřčlenných týmů.

Letošního MS se účastnila kompletní světová špička z 38 zemí a pěti kontinentů. České cíle byly vysoké, ve hře byla obhajoba zlaté týmové medaile z posledního mistrovství světa. Před dvěma lety bylo české zlato velkým překvapením. Letos už naši hráči patřili k favoritům turnaje, český bowling ušel za poslední období velký kus cesty.

Týmové soutěže se opět hrály tzv. baker systémem, kdy se hráči střídají po každém framu. V kvalifikaci hrané na šest her postoupilčeský tým ve složení Ondřej Trojek, Lukáš Jelínek, Ondřej Prekop a Jaroslav Zapletalz dvanáctého místa mezi nejlepší šestnáctku turnaje. Následoval matchplay ve dvou osmičlenných skupinách. Naši hráči svoji skupinu ovládli a postoupili do semifinále, které se hrálo na dvě vítězné hry. Zde museli dotahovat náskok soupeře, ale tým Japonska nakonec porazili 2:1. Ve finále na ně čekal stejný soupeř jako před dvěma lety, tým USA z kolébky světového bowlingu.

Finále bylo napínavé od začátku až do úplného konce. První hru vyhráli Češi 234:224. Druhá hra se jim tolik nevydařila a prohráli 184:224. V rozhodující třetí hře to bylo o silných nervech a koncentraci. Hráči chybovali na obou stranách, ale lepší pozici do závěrečného framu měli Češi. Stejně jako před dvěma lety zakončoval celý zápas Lukáš Jelínek a dotáhl ho do vysněného zlatého konce. „Zápas proti Američanům byl velmi náročný. Povzbuzovali jsme se, pomohlo to.Máme tuhle krásnou medaili a jsme znovu mistři světa. Jsme za to strašně šťastní a budeme to ještě dlouho oslavovat,“ radoval se režisér českého úspěchu Lukáš Jelínek.

Soutěž smíšených týmů byla další parádní českou disciplínou. Oba naše týmy sehrály výbornou kvalifikaci a obsadily první dvě místa. V matchplay se více dařilo čtveřici Ondřej Prekop, Jaroslav Zapletal, Nela Capilová a Viktorie Brokešová, která postoupila do semifinále. Zde nestačili na silný tým Švédska a až po velkém boji podlehli 1:2. Odvážejí si tak bronzové medaile.„Do kvalifikace jsme šli uvolněně, začali jsme výborně a řekli jsme si, že na to máme. Do semifinále jsme pak postoupili dokonce z prvního místa,“ hodnotil Ondřej Prekop. Viktorie Brokešová doplnila. „Placku jsme určitě chtěli. V průběhu matchplay jsme sice trochu ztráceli naději, když nás Německo rozsekalo, ale sebrali jsme se.“

Bronz vybojovali i Lukáš Jelínek a Ondřej Trojek v soutěži dvojic, kdetaké došli až do semifinále. Opět po velkém boji padli s americkou dvojicí 1:2. Úspěchem bylo i 5. místo Lukáše Jelínka v soutěži jednotlivců, kde vyhrál kvalifikaci a pak mu medaile unikla jen velmi těsně.

.

(akt. 18. 7.) Český tým porazil ve finále Američany v poměru 2:1 a Češi tak obhajují titul mistrů světa do 21 let. Gratulujeme!

.

(akt. 18. 7.) Soutěž smíšených týmů a další medaile pro Česko. Oba naše smíšené týmy dominovaly kvalifikaci, když skončily na prvním a druhém místě. Ve skupinové fázi formu udržel ten ve složení Jaroslav Zapletal, Ondřej Prekop, Viktorie Brokešová a Nela Capilová, když po kvalifikaci vyhráli i svou skupinu a nestačili až v semifinále na tým ze Švédska v poměru 1:2 na hry a domů si odvezou bronzové medaile.

Oficiální stránky šampionátu

Výsledky

.

(akt. 16. 7.) V soutěži chlapeckých týmů budeme hrát o zlato. Chlapci s přehledem vyhráli svou skupinu s 18 body a v semifinále si 2:1 na hry poradili s týmem Japonska. V repríze finále z minulého šampionátu vyzvou USA a budou bojovat o obhajobu zlatých medailí. Finále je v plánu na čtvrtek 8:12.

Velmi blízko medaili byly i dívky. V jejich skupině hned hned čtyři získaly shodný počet 12 bodů a dělily se o druhé postupové místo, rozhodnout tak musela až rozhodující nastavbová hra, kterou nejlépe zvládly hráčky Kolumbie.

Šampionát zítra pokračuje soutěží smíšených týmů. Náš první tým nastoupí v 2:00 a druhý bude hrát od 6:00

.

(akt. 15. 7.) Máme medaili ze soutěže dvojic. Lukáš Jelínek s Ondřejem Trojkem suverénně bez jediné porážky vyhráli svou skupinu a postoupili do semifinále, kde v těsném zápase nestačili na hráče USA. Domů si tak přivezou bronzové medaile a další skvělý úspěch pro český bowling.

Dohrána je i kvalifikační část soutěže týmů. Oba naše týmy postoupily mezi 16 nejlepších shodně z 12. místa. Zítra se bude hrát skupinová fáze s tím, že postupový klíč do semifinále zůstává stejný. Dívky budou hrát od 2:00 a chlapci od 5:00.

Oficiální stránky šampionátu

Výsledky

.

(akt. 14. 7.) Soutěž jednotlivců je dohrána. Lukáš Jelínek jen velmi těsně nepostoupil do semifinále a končí na i tak skvělém 5. místě.

Čeští reprezentanti mají za sebou i kvalifikaci dvojic. Lukáš Jelínek s Ondřejem Trojkem postoupili mezi 16 nejlepších a v neděli od 5:00 je čeká skupinová fáze stejným způsobem jako v jednotlivcích. Další české dvojice dopadly následovně:

Chlapci

51. místo - Ondřej Prekop a Jaroslav Zapletal (196,4)

Dívky

20. místo - Ema Iwazawa a Zuzana Kvasničková (187,5)

31. místo - Viktorie Brokešová a Nela Capilová (176)

V neděli po odehrání finále dvojic začne dívčí částí soutěž týmů od 9:30.

.

(akt. 11. 7.) Lukáš Jelínek s parádním průměrem 256,7 vyhrává kvalifikaci soutěže jednotlivců.

Nejlepších 16 hráčů odehraje zítra od 2:00 ve dvou skupinách zápasy každý s každým s tím, že za vítězství získá hráč 3 body a za remízu 1. Po sedmi zápasech dva hráči s největším počtem bodů z každé skupiny postoupí do semifinále.

Výsledky dalších českých reprezentantů jsou následující:

Chlapci

31. místo - Ondřej Trojek (1303)

46. místo - Jaroslav Zapletal (1268)

105. místo - Ondřej Prekop (1135)

Dívky

31. místo - Ema Iwazawa (1137)

35. místo - Nela Capilová (1119)

48. místo - Zuzana Kvasničková (1099)

64. místo - Viktorie Brokešová (1047)

Po skončení zápasů skupin chlapců začne soutěž dvojic. V pátek nasoupí od 6:00 Nela Capilová a Viktorie Brokešová a od 10:00 Jaroslav Zapletal a Ondřej Prekop. V sobotu od 2:00 budou hrát Ema Iwazawa se Zuzanou Kvasničkovou a od 10:00 Lukáš Jelínek s Ondřejem Trojkem.

Oficiální stránky šampionátu

Výsledky

.

V Koreji se od 7. do 18. 7. koná Mistrovství světa hráčů do 21 let. Naše výprava již v pořádku dorazila do místa konání a má za sebou oficiální trénink. Od zítřka budou hráči a hráčky postupně bojovat v soutěžích jednotlivců, dvojic, týmů a smíšených týmů.

Složení české reprezentace je následující:

Chlapci:

Lukáš Jelínek

Jaroslav Zapletal

Ondřej Prekop

Ondřej Trojek

Dívky:

Ema Iwazawa

Viktorie Brokešová

Zuzana Kvasničková

Nela Capilová

Ve středu 10. 7. začíná soutěž jednotlivců. Od 2:00 SEČ nastoupí Viktorie Brokešová a Nela Capilová. V další rundě od 10:00 SEČ budou hrát Jaroslav Zapletal a Ondřej Prekop. Ve čtvrtek budou v první rundě od 2:00 hrát Ema Iwazawa a Zuzana Kvasničková a v poslední rundě od 6:00 nastoupí Lukáš Jelínek a Ondřej Trojek.

Oficiální stránky šampionátu

Krátké zprávy

21.07.2024 v 17:26

Další medaile z ESBC: Jana Lébrová bronz za All Event, kat. B + zlato v Masters, Ondrej Surán bronz v Masters.

20.07.2024 v 11:15

Druhá medaile pro ČR z ESBC: Jana Lébrová a Jana Marešová ve dvojicích žen 60-69 let vybojovali zlato.

18.07.2024 v 08:53

Tým chlapců na Mistrovství světa do 21 let obhájil titul pro Českou republiku!

16.07.2024 v 06:31

ESBC Hamburk - Ondrej Surán vybojoval v jednotlivcích zlatou medaili.

15.07.2024 v 09:27

Na Mistrovství světa do 21 let vybojovali bronzové medaile Lukáš Jelínek s Ondřejem Trojkem v soutěži dvojic.

Galerie

Trojek Ondřej
Xbowling club
Trojek Ondřej

Trojek Ondřej

Xbowling club

Vítěz 10. turnaje Prestige Tour 2023/24

Iwazawa Ema
JKM bowling
Iwazawa Ema

Iwazawa Ema

JKM bowling

Nejlepší žena, nejlepší hráčka kategorie P190, nejlepší juniorka - 10. turnaj Prestige Tour 2023/24

Muránsky Daniel
Xbowling club
Muránsky Daniel

Muránsky Daniel

Xbowling club

Nejlepší hráč kategorie P165 - 10. turnaj Prestige Tour 2023/24

Klepáček Adolf
bez klubové příslušnosti
Klepáček Adolf

Klepáček Adolf

bez klubové příslušnosti

Nejlepší senior - 10. turnaj Prestige Tour 2023/24

Partneři České bowlingové asociace
 • ETBF
 • International Bowling Federation
 • Česká unie sportu
 • ČOV
 • Best Bowling
 • Bowland
 • Bowling Zone
 • Bowling Brno
 • Xbowling
 • Storm
 • ProBowling
 • Kegel
 • UK FTVS
 • Praha
 • Národní sportovní agentura
 • Silvernite/
 • JMP - studio zdravého spaní/