ME v bowlingu seniorů - ohlédnutí za turnajem

Z. Navrátil k uplynulému ME seniorů.


Od 24. - 30. 6. proběhl v Kodani již 15. ročník ESBC - turnaje seniorů nad 50 let.

Naši zástupci se na turnaji objevili v nebývale vysokém počtu (19 hráčů) včetně jedné ženy - Jitky Malé. Naše dresy byly patřičně vidět v záplavě vice než 700 hráčů a hráček z 20 zemí Evropy, Turecka Izraele a Jihoafrické republiky. Po zahajovacím ceremoniálu se v neděli 25.6. rozběhly naplno souteže ve všech kategoriích.


Již od prvních her bylo zřejmé, že výkony z minulých let budou pro většinu hráčů a hráček nesplnitelným snem. Na velmi těžkém mazání (dráhy připomínaly při některých rundách ruletu) to šlo jen velmi ztuha.Vypadalo to, že dráhy viděly olej naposledy, když na ně upadl někomu řízek. Úprava drah po 18, resp. 12 hrách, jak to na koho vyšlo. Výsledkem bylo, že nejlepší hráči měli po 6 hrách (tj. třetině kvalifikace ) nahráno jen velmi málo přes 1200. Z našich si nejlépe vedli Jarda Pleticha (35.) a především Edvard Stolba, který v mužské kategorii A skončil těsně před branami vytouženého finále. Na šestého hráče mu chyběly pouhé 3 body. I tak je jeho 7. místo nejlepším umístěním našeho hráče v patnáctileté historii ESBC. Blahopřejeme !!! Ostatní bojovali, ale na přední pozice to tentokrát nebylo. Tak snad příští rok v italském Palermu!

V roce 2008 přivítá tento turnaj francouzské Nantes, o rok později jsou kandidáty Izrael a Česká republika. (O pořadateli dosud nebylo rozhodnuto a je předmětem jednání s exekutivou ESBC.)

Vlastní finále (z každé kategorie mužů i žen postupovalo 6 nejleších) bylo opět v režii seveřanů, kteří stáli na bedně ve čtyřech ze šesti vyhlašovaných kategorií.


Mimo oficiální program ME proběhlo předem sjednané mezinárodní přátelské utkání v kuželkách Dánsko -Česká republika. Dánové nastoupili prakticky v nejsilnější reprezentační sestavě. Naše družstvo, kaučované zkušeným J. Pletichou, Petrem Firkem, Jardou Liškou a Zdeňkem Jarošem doplněné o bývalé kuželkáře Vlad. Tlamku a Zdeňka Navrátila sice prohrálo 5:7, ale rozhodně nezanechalo v Kodani špatný dojem.

Součástí společenského programu bylo mimo jiné přijetí všech účastníků na kodaňské radnici spojené s recepcí a závěrečný banket vítězů. Výsledky jsou k dispozici na www.esbc.dk. Na závěr zbývá ještě poděkovat firmě Spel s.r.o a Jiřímu Hnetilovi, kteří se na akci sponzorsky podíleli.

.

ME v bowlingu seniorů, pohled hráče.

Turnaj probíhal pro nás, zhýčkané Čechy, poněkud nezvykle. Já jsem nastoupil ve dvojicích za černohorce Ratko Buriče. Hrálo se na třech centrech najednou a naše dvojice hrála V Bronxu na herně kde bylo dvacet dva drah a příšerné dusno. Hráli jsme ve třetí rundě a byl jsem překvapen tím, že odehrála první runda, tedy dvanáct her na dráze a nikoho ani nenapadlo, že by se mělo mazat. Před naší, tedy třetí rundou, se namazalo a zanedlouho mne to začalo mrzet. Házel jsem to totiž jako brambory a můj parťák Karel Gheorghe ještě hůř. Kdyby nebylo namazáno, měli bychom se alespoň na co vymluvit. Někteří adepti na titul mistra světa hráli docela slušná čísla, ovšem byli tam i tací, že jsme si s nimi výkonnostně docela rozuměli. Srdečně se k nám, salátům, chovali i ti, co hráli dobře. Prostě atmosféra byli fajn. Po odehrání jsme šli oslavovat na hotel a chystali jsme se na druhý den, kdy se hrály trojice. S Karlem jsme jako parťáka vyfasovali P. V.. Ten zvolil velice zajímavý způsob přípravy na hrací den. Šel spát hned nějak tak po půlnoci. Před čtvrtou hodinou si odskočil na toaletu a z ní se v rozespalosti místo do postele vydal na chodbu. Když se mu zabouchly dveře, tak se bleskově probudil, ovšem bylo již pozdě. Co všechno neměl na sobě zkuste zjistit u něho. Když Petr došel k poznatku, že se nedobouchá ani na Vláďu Tlamku, uložil se na lavičku, odkud ho za dvě hodiny vysvobodily uklízečky, které ho dostaly zpátky na jeho pokoj. Tento způsob přípravy se mu ovšem osvědčil, protože mne a Karla rozsekal na celé čáře. Ovšem podle mé teorii o trojicích, že dva výborní plavci mohou plavat s jedním balvanem na krku, dva balvani na krku jednoho plavce jsou už horší kombinace, na to sám nestačil. Ta jeho příhoda byla tak silná, že spotřebovala veškerý můj zájem o turnaj. Navíc po odehrání, hrál jsem v první rundě, jsem si dvě hodiny tradičně pobloudil po Kodani a vyrazil k domovu, tedy do Čech. Takže vůbec nevím, jak hráli ostatní čeští reprezentanti, jen jsem si všiml několika postav v tradičních českých oranje tričkách, jak se potácejí po herně a nevěřícně kroutí hlavou. Pevně věřím, že to byl jen mylný dojem a že až se na webu objeví výsledky, bude se to tam dvoustovkami jen hemžit.

.

ME v bowlingu seniorů - úvod

Fotbalisté na MS skončili, Senioři na ME začínají!

Na třech bowlingových centrech startuje v neděli 25. 6. v Kodani 15. ME seniorů. Naši reprezentaci tvoří těchto 19 hráčů: Barvínek, Bešík, Felgr, Firek,Gheorghe,Havel, Hnetila, Jaroš, Kubát, Liška, Malý, Pleticha, Podzimek, Stolba, Tlamka, Větrovský, Vlček a oba mistři republiky - Jitka Malá a Zdeněk Navrátil.

Včerejší příjezd naší výpravy komplikovala řada nepříjemností. Nejenže do včerejška panovalo chladné severské počasí s deštěm sa teplotami kolem 15-17 stupňů, takže někteří náhlý přechod z českého vedra odstonali a za Ratko Buriče, který nemohl odcestovat s námi byl do sestavy dodatečně zařazen známý glosátor a bowlingový žurnalista Zdeněk Barvínek, ale navíc Jirka Hnetila už druhý den čeká na svoje zavazadla, která zůstala na Ruzyni a jeho nálada je na bodu mrazu.

Dánové a s nimi všichni seveřané slavili včerejší noc svátek letního slunovratu (pijou celou noc jako Dánové), a tak bylo hodně rušno. Dnes přišlo i do Dánska léto, a tak se vydařil i zahajovací ceremoniál. Na ploše Valby Hallen zavlály vlajky 20 zúčastněných zemí, pochodovaly mažoretky, cvičili gymnasté a tančilo dánské mládí. Účastníkům popřál hodně štěstí i dánský ministr kultury Martin Geertsen a turnaj oficiálně zahájila presidentka ESBC paní Lise Riggelsen. Dánské pivo teklo proudem, všech 263 seniorek a 453 seniorů v hledišti se náležitě bavilo, ale my už se připravujeme na zítřejší ostrý start. Všichni odehrají zítra každý svých 6 her do soutěže dvojic, v pondělí dalších 6 her započítávaných do soutěže trojic a středa a čtvrtek jsou vyhrazeny pro 6 her v jednotlivcích. Tak nám, prosím, držte palce i vy, kteří jste ještě nesplnili kvalifikační limit (takže nejste doposud over fifty). Ostatně, budete-li pilně trénovat, uteče vám to a budete mezi námi taky. První částečné výsledky z turnaje pošlu zítra. Informace o turnaji najdete též na stránkách www.esbc.dk.

Z Kodaně všechny doma zdraví Zdeněk Navrátil.Krátké zprávy

19.05.2022 v 14:27

Baráž o účast v Extralize skupina západ byla zrušena.

19.05.2022 v 10:30

Byl přidán mazací model pro Baráž o finále ČBL a Finále ČBL v Brně

19.05.2022 v 10:26

Byl přidán mazací model pro Baráže o účast a setrvání v extralize 2022/23

13.05.2022 v 11:10

Zveřejněny propozice Finále ČBL.

13.05.2022 v 11:03

Zveřejněn mazací model pro 4. turnaj Kadet Cup 2021/22.

Galerie

Lorenc Jaroslav
expert King Pins
Lorenc Jaroslav

Lorenc Jaroslav

expert King Pins

Vítěz 8. turnaje Prestige Tour 2021/22

Hrazdírová Lucie
Bowling Blansko, z.s.
Hrazdírová Lucie

Hrazdírová Lucie

Bowling Blansko, z.s.

Nejlepší žena, nejlepší juniorka, nejlepší hráčka kategorie P190 - 8. turnaj Prestige Tour 2021/2022

Colon Josef
bez klubové příslušnosti
Colon Josef

Colon Josef

bez klubové příslušnosti

Nejlepší senior - 8. turnaj Prestige Tour 2021/2022

Málková Lenka
JKM bowling
Málková Lenka

Málková Lenka

JKM bowling

Nejlepší hráčka kategorie P165 - 8. turnaj Prestige Tour 2021/22

Bail Šimon
Xbowling club
Bail Šimon

Bail Šimon

Xbowling club

Vítěz 4. turnaje Kadet Cup 2021/2022

Hrazdírová Lucie
Bowling Blansko, z.s.
Hrazdírová Lucie

Hrazdírová Lucie

Bowling Blansko, z.s.

Vítězka 4. turnaje Kadet Cup 2021/2022

Partneři České bowlingové asociace
 • ETBF
 • International Bowling Federation
 • Česká unie sportu
 • ČOV
 • Best Bowling
 • Bowland
 • Bowling Zone
 • Bowling Brno
 • Xbowling
 • Bowling Radava
 • Storm
 • ProBowling
 • Kegel
 • UK FTVS
 • Praha
 • Národní sportovní agentura
 • Pražská plynárenská
 • Silvernite/