ME v bowlingu seniorů - ohlédnutí za turnajem

Z. Navrátil k uplynulému ME seniorů.


Od 24. - 30. 6. proběhl v Kodani již 15. ročník ESBC - turnaje seniorů nad 50 let.

Naši zástupci se na turnaji objevili v nebývale vysokém počtu (19 hráčů) včetně jedné ženy - Jitky Malé. Naše dresy byly patřičně vidět v záplavě vice než 700 hráčů a hráček z 20 zemí Evropy, Turecka Izraele a Jihoafrické republiky. Po zahajovacím ceremoniálu se v neděli 25.6. rozběhly naplno souteže ve všech kategoriích.


Již od prvních her bylo zřejmé, že výkony z minulých let budou pro většinu hráčů a hráček nesplnitelným snem. Na velmi těžkém mazání (dráhy připomínaly při některých rundách ruletu) to šlo jen velmi ztuha.Vypadalo to, že dráhy viděly olej naposledy, když na ně upadl někomu řízek. Úprava drah po 18, resp. 12 hrách, jak to na koho vyšlo. Výsledkem bylo, že nejlepší hráči měli po 6 hrách (tj. třetině kvalifikace ) nahráno jen velmi málo přes 1200. Z našich si nejlépe vedli Jarda Pleticha (35.) a především Edvard Stolba, který v mužské kategorii A skončil těsně před branami vytouženého finále. Na šestého hráče mu chyběly pouhé 3 body. I tak je jeho 7. místo nejlepším umístěním našeho hráče v patnáctileté historii ESBC. Blahopřejeme !!! Ostatní bojovali, ale na přední pozice to tentokrát nebylo. Tak snad příští rok v italském Palermu!

V roce 2008 přivítá tento turnaj francouzské Nantes, o rok později jsou kandidáty Izrael a Česká republika. (O pořadateli dosud nebylo rozhodnuto a je předmětem jednání s exekutivou ESBC.)

Vlastní finále (z každé kategorie mužů i žen postupovalo 6 nejleších) bylo opět v režii seveřanů, kteří stáli na bedně ve čtyřech ze šesti vyhlašovaných kategorií.


Mimo oficiální program ME proběhlo předem sjednané mezinárodní přátelské utkání v kuželkách Dánsko -Česká republika. Dánové nastoupili prakticky v nejsilnější reprezentační sestavě. Naše družstvo, kaučované zkušeným J. Pletichou, Petrem Firkem, Jardou Liškou a Zdeňkem Jarošem doplněné o bývalé kuželkáře Vlad. Tlamku a Zdeňka Navrátila sice prohrálo 5:7, ale rozhodně nezanechalo v Kodani špatný dojem.

Součástí společenského programu bylo mimo jiné přijetí všech účastníků na kodaňské radnici spojené s recepcí a závěrečný banket vítězů. Výsledky jsou k dispozici na www.esbc.dk. Na závěr zbývá ještě poděkovat firmě Spel s.r.o a Jiřímu Hnetilovi, kteří se na akci sponzorsky podíleli.

.

ME v bowlingu seniorů, pohled hráče.

Turnaj probíhal pro nás, zhýčkané Čechy, poněkud nezvykle. Já jsem nastoupil ve dvojicích za černohorce Ratko Buriče. Hrálo se na třech centrech najednou a naše dvojice hrála V Bronxu na herně kde bylo dvacet dva drah a příšerné dusno. Hráli jsme ve třetí rundě a byl jsem překvapen tím, že odehrála první runda, tedy dvanáct her na dráze a nikoho ani nenapadlo, že by se mělo mazat. Před naší, tedy třetí rundou, se namazalo a zanedlouho mne to začalo mrzet. Házel jsem to totiž jako brambory a můj parťák Karel Gheorghe ještě hůř. Kdyby nebylo namazáno, měli bychom se alespoň na co vymluvit. Někteří adepti na titul mistra světa hráli docela slušná čísla, ovšem byli tam i tací, že jsme si s nimi výkonnostně docela rozuměli. Srdečně se k nám, salátům, chovali i ti, co hráli dobře. Prostě atmosféra byli fajn. Po odehrání jsme šli oslavovat na hotel a chystali jsme se na druhý den, kdy se hrály trojice. S Karlem jsme jako parťáka vyfasovali P. V.. Ten zvolil velice zajímavý způsob přípravy na hrací den. Šel spát hned nějak tak po půlnoci. Před čtvrtou hodinou si odskočil na toaletu a z ní se v rozespalosti místo do postele vydal na chodbu. Když se mu zabouchly dveře, tak se bleskově probudil, ovšem bylo již pozdě. Co všechno neměl na sobě zkuste zjistit u něho. Když Petr došel k poznatku, že se nedobouchá ani na Vláďu Tlamku, uložil se na lavičku, odkud ho za dvě hodiny vysvobodily uklízečky, které ho dostaly zpátky na jeho pokoj. Tento způsob přípravy se mu ovšem osvědčil, protože mne a Karla rozsekal na celé čáře. Ovšem podle mé teorii o trojicích, že dva výborní plavci mohou plavat s jedním balvanem na krku, dva balvani na krku jednoho plavce jsou už horší kombinace, na to sám nestačil. Ta jeho příhoda byla tak silná, že spotřebovala veškerý můj zájem o turnaj. Navíc po odehrání, hrál jsem v první rundě, jsem si dvě hodiny tradičně pobloudil po Kodani a vyrazil k domovu, tedy do Čech. Takže vůbec nevím, jak hráli ostatní čeští reprezentanti, jen jsem si všiml několika postav v tradičních českých oranje tričkách, jak se potácejí po herně a nevěřícně kroutí hlavou. Pevně věřím, že to byl jen mylný dojem a že až se na webu objeví výsledky, bude se to tam dvoustovkami jen hemžit.

.

ME v bowlingu seniorů - úvod

Fotbalisté na MS skončili, Senioři na ME začínají!

Na třech bowlingových centrech startuje v neděli 25. 6. v Kodani 15. ME seniorů. Naši reprezentaci tvoří těchto 19 hráčů: Barvínek, Bešík, Felgr, Firek,Gheorghe,Havel, Hnetila, Jaroš, Kubát, Liška, Malý, Pleticha, Podzimek, Stolba, Tlamka, Větrovský, Vlček a oba mistři republiky - Jitka Malá a Zdeněk Navrátil.

Včerejší příjezd naší výpravy komplikovala řada nepříjemností. Nejenže do včerejška panovalo chladné severské počasí s deštěm sa teplotami kolem 15-17 stupňů, takže někteří náhlý přechod z českého vedra odstonali a za Ratko Buriče, který nemohl odcestovat s námi byl do sestavy dodatečně zařazen známý glosátor a bowlingový žurnalista Zdeněk Barvínek, ale navíc Jirka Hnetila už druhý den čeká na svoje zavazadla, která zůstala na Ruzyni a jeho nálada je na bodu mrazu.

Dánové a s nimi všichni seveřané slavili včerejší noc svátek letního slunovratu (pijou celou noc jako Dánové), a tak bylo hodně rušno. Dnes přišlo i do Dánska léto, a tak se vydařil i zahajovací ceremoniál. Na ploše Valby Hallen zavlály vlajky 20 zúčastněných zemí, pochodovaly mažoretky, cvičili gymnasté a tančilo dánské mládí. Účastníkům popřál hodně štěstí i dánský ministr kultury Martin Geertsen a turnaj oficiálně zahájila presidentka ESBC paní Lise Riggelsen. Dánské pivo teklo proudem, všech 263 seniorek a 453 seniorů v hledišti se náležitě bavilo, ale my už se připravujeme na zítřejší ostrý start. Všichni odehrají zítra každý svých 6 her do soutěže dvojic, v pondělí dalších 6 her započítávaných do soutěže trojic a středa a čtvrtek jsou vyhrazeny pro 6 her v jednotlivcích. Tak nám, prosím, držte palce i vy, kteří jste ještě nesplnili kvalifikační limit (takže nejste doposud over fifty). Ostatně, budete-li pilně trénovat, uteče vám to a budete mezi námi taky. První částečné výsledky z turnaje pošlu zítra. Informace o turnaji najdete též na stránkách www.esbc.dk.

Z Kodaně všechny doma zdraví Zdeněk Navrátil.







Krátké zprávy

22.11.2022 v 09:33

Rozšířena obsazovačka na 6. turnaj Prestige Tour o nedělní hrací rundu od 16.00 hod.

20.11.2022 v 19:20

Mistry ČR v seniorské kategorii 50 až 57 let se stali Jiří Uhlíř a Ivana Fojtíková.

20.11.2022 v 11:15

Mistry ČR v seniorské kategorii 58 až 64 let se stali Albert Jarovský a Blanka Hanusíková.

20.11.2022 v 11:15

Mistry ČR v seniorské kategorii 65 let a více se stali Josef Colon a Dagmar Prokopová.

15.11.2022 v 13:38

Otevřena obsazovačka na 6. turnaj Prestige Tour.

Galerie

Minář Zdeněk
ProBowling Hustopeče
Minář Zdeněk

Minář Zdeněk

ProBowling Hustopeče

Vítěz 5. turnaje Prestige Tour 2022/23

Fojtíková Ivana
bez klubové příslušnosti
Fojtíková Ivana

Fojtíková Ivana

bez klubové příslušnosti

Nejlepší žena - 5. turnaj Prestige Tour 2022/2023

Horáček Petr
Strike Řevnice
Horáček Petr

Horáček Petr

Strike Řevnice

Nejlepší hráč kat. P190 - 5. turnaj Prestige Tour 2022/2023

Hindrák Jiří
BC Bowlingzone
Hindrák Jiří

Hindrák Jiří

BC Bowlingzone

Nejlepší senior - 5. turnaj Prestige Tour 2022/2023

Sedláček Jakub
ProBowling Hustopeče
Sedláček Jakub

Sedláček Jakub

ProBowling Hustopeče

Nejlepší junior, 5. turnaj Prestige Tour 2022/2023

Palas Martin
bez klubové příslušnosti
Palas Martin

Palas Martin

bez klubové příslušnosti

Nejlepší hráč kategorie P165 - 5. turnaj Prestige Tour 2022/23

Vojkovský Matěj
ProBowling Hustopeče
Vojkovský Matěj

Vojkovský Matěj

ProBowling Hustopeče

Vítěz 1. turnaje Kadet Cup 2022/2023

Mazalová Andrea
BC Bowlingzone
Mazalová Andrea

Mazalová Andrea

BC Bowlingzone

Vítězka 1. turnaje Kadet Cup 2022/2023

Partneři České bowlingové asociace
 • ETBF
 • International Bowling Federation
 • Česká unie sportu
 • ČOV
 • Best Bowling
 • Bowland
 • Bowling Zone
 • Bowling Brno
 • Xbowling
 • Storm
 • ProBowling
 • Kegel
 • UK FTVS
 • Praha
 • Národní sportovní agentura
 • Silvernite/