Mistrovství Evropy juniorů 2018

Ohlédnutí za historickým úspěchem na EYC 2018

5.4.2018 Jan Čepelák

Česká republika opět po 3 letech vyrazila na juniorské ME v plné sestavě. Dívčí tým vyrazil ve čtyřčlenné sestavě (Nefová, Hejdučková, Kubelková a Petáková) naposledy do Lipska v roce 2015. Chlapci reprezentovali minulý rok poprvé po 10 letech pouze ve dvou (Tříska, Pechar). Letos se podařilo poskládat velmi milé a sympatické týmy, ve kterých však bylo hned 6 nováčků, což přirozeně znamenalo, že očekávání nebyla velká. Ovšem ani nejoptimističtější fanoušci nemohli doufat v to, co se naší výpravě v Aalborgu podařilo dokázat. Obě reprezentace byly doplněny o velmi mladé a talentované hráčky a hráče. Jako velký úspěch už můžeme počítat to, že byly složeny z různě starých juniorek a juniorů (od 14 do 18 let), tudíž nám v nejbližších letech nehrozí to, co se stalo Slovensku či Slovinsku v posledních dvou letech, kdy jeden rok zaznamenali obrovský úspěch v podobě medaile z týmové soutěže chlapců a následující rok kvůli věkové hranici nesložili kompletní tým, respektive skončili na posledním místě. Chlapecká reprezentace složená ze zkušeného Jana Třísky a nováčků Filipa Demutha, Lukáše Jelínka a Jakuba Vlachoviče nezaznamenala na letošním ME nějaké velké úspěchy. Potenciál v nich ovšem dřímá obrovský, jelikož příští rok se kvůli věku nemůže ME zúčastnit ze zmíněné čtveřice pouze Jakub Vlachovič, který se se svým jediným možným startem vypořádal velmi dobře. Zbylí 3 hráči vstřebávali atmosféru a získávali zkušenosti, aby ve vhodně doplněném týmu o jednoho juniora mohli příští rok pomýšlet na úspěch, který se letos podařil našim slečnám. Těm se letos podařilo něco vskutku úžasného, něco, co se do historie českého bowlingu zapíše zlatým písmem, a to i přesto, že vybojovaly „pouze“ medaile stříbrné. Tým, který jel do Aalborgu sbírat zkušenosti do dalších let, překvapil úplně všechny. Pokud bowlingový server Bowlingdigital nazval naše hráčky outsidery, měl naprostou pravdu. Jenže papírové předpoklady jsou pouze papírové předpoklady. Tyto příběhy, kdy outsider porazí favorizovaný tým, jsou na sportu to nejkrásnější. A my můžeme být pyšní na naše dívky, že to dokázaly právě ony. Za předešlých 10 juniorských ME, kterých se Česká republika zúčastnila, bylo nejlepším umístěním 8. místo z Odense z roku 2014. Dalším nejlepším umístěním bylo 9. místo (Lipsko 2015), tři 10. místa (Malmö 2009, Mnichov 2011 a Vídeň 2013) a 12. místo (Saint-Maximin 2010). Zbývajících třech juniorských ME se nezúčastnil kompletní tým dívek. Po výčtu předešlých umístění to vypadá až neuvěřitelně, jak obrovský a hlavně nečekaný úspěch se naší čtveřici podařil dokázat. Samotný průběh klání stojí také za zmínku. Po prvním dni soutěže družstev byla děvčata na pěkném 6. místě. Už to samo o sobě byl prozatimní nejlepší výsledek v historii českého bowlingu. Na postupové příčky do bojů o medaile však chybělo pouze 83 bodů. To nebylo žádné velké číslo, které by čtvrté Rusky mohlo udržovat v klidu. Druhý den se šlo do bojů s tím, že medaile chceme. Někdo by si hned řekl, že budou děvčata pod obrovským tlakem. To byla sice pravda, ale to, jak se s ním vypořádala, bylo neskutečné. Po hře 747 se ztráta snížila na 65 bodů. Tlak se opět zvýšil. Jenže skóre také! 838! To všechno dokonce na páru v přímém souboji s Ruskami, které zahrály 808. Děvčata překonala dosavadní český týmový rekord na EYC, který do té doby držela čtveřice Nefová, Špirková, Pádárová a Hasníková z páté hry v Odense v roce 2014 a měl hodnotu 829 bodů. Po páté hře se ztráta na postupovou příčku snížila na 35 bodů. A když holky v poslední hře zahrály další skvělou hru 825 (3. nejlepší český týmový výkon na EYC), nebylo pochyb o tom, že to v Aalborgu „zacinká“. Už tento samotný postup do vyřazovacích bojů byl historický úspěch a postup přes domácí Dánky ve vyhecovaném semifinále byla skvělá třešnička na dortu. Ve finále s Angličankami chybělo opravdu málo, konkrétně 20 bodů, aby naše holky dotáhly pohádku do vítězného konce. Co se však nestalo letos, se může stát příští rok. Tato stříbrná medaile je první medaile pro ČR z kolektivní soutěže vůbec. Předešlé 4 medaile vybojovali vždy jednotlivci (Marek Talpa, David Vítek, Jaroslav Lorenc a Anna Petáková). Anna Petáková, které je pouhých 17 let, se tak stala prvním hráčem, který pro Českou republiku dokázal vybojovat na vrcholných akcích 2 medaile. To je opravdu výrazný pokrok oproti roku 2015, kdy Anička v Lipsku zahrála v soutěži jednotlivců dosud nepřekonaných 749 na 6 her. K tomu ovšem od minulého roku drží i opačný rekord, který má hodnotu 1253 (pro informaci se dosud zúčastnilo EYC 17 českých hráček a odehrály dohromady 111 bloků her). Stačilo několik let tvrdé práce, odhodlání a poctivosti a z Aničky je nyní legenda českého bowlingu. Zuzka Uhlířová (průměr 190,28) a Markéta Vojtěchová (187,44) dosáhly druhého, respektive třetího, nejlepšího výsledku mezi nováčky. Ten stále drží Tereza Špirková z roku 2014 (191,39). Eliška Krummerová se stala nejmladší reprezentantkou, když ji v momentě získání medaile bylo 14 let a 24 dní. Díky tomuto nízkému věku se může juniorského šampionátu zúčastnit ještě 4x a může tak vyrovnat dosavadní rekord v počtu startů, který nyní drží Ivana Pádárová. Tento rekord může v následujícím roce vyrovnat i Anička Petáková. Rád bych na závěr poděkoval všem reprezentantům, kteří v Aalborgu vzorně reprezentovali, a podařilo se jim vytvořit výbornou partu, která ještě určitě neřekla na evropské půdě poslední slovo. Speciální díky patří hlavnímu trenérovi Janu Spáčilovi, bez kterého bychom žádných ze zmíněných úspěchů nedosáhli. Jan Čepelák

30.3.2018 23:20 Lucie Petáková

Dnes naši junioři bojovali v soutěži jednotlivců a odehráli posledních 6 her na Mistrovství Evropy v Dánsku. Nejlépe se umístil nejmladší z chlapců Lukáš Jelínek na 34. místě, další Jan Tříska skončil na 38. místě, Jakub Vlachovič na 52. místě a Filip Demuth na 54. místě.
O medaile v soutěži chlapců bude bojovat čtveřice ve složení William Svensson, Tim Cerkvenik Muzafirovic, Maxime Dubois a Georg Skryten, a to v sobotu odpoledne.
Naše dívky vstoupí do soutěže jednotlivkyň v sobotu v 9 hodin. Začíná dvojice Anna Petáková a Eliška Krummerová. Ve 13.15 Zuzana Uhlířová a Markéta Vojtěchová.

Vše potřebné a odkazy na online scoring a streaming naleznete na

http://eyc2018.eu/
http://www.onlinescoring.dk/
http://www.live-streaming.dk/…/live-streaming-channel-bowli…

Držte palce a fanděte!

30.3.2018 00:20 Jan Čepelák

Zázrak v Aalborgu!
Dne 29. března 2018 se v dánském Aalborgu psala historie českého bowlingu. Dívčí bowlingový tým získal pro Českou republiku historicky první mezinárodní medaili z kolektivní disciplíny. Tým ve složení Eliška Krummerová, Markéta Vojtěchová, Zuzana Uhlířová a Anna Petáková vybojoval stříbrnou medaili, kdy naše dívky po heroickém výkonu prohrály ve finále s Angličankami o pouhých 20 bodů.
Po včerejších kvalifikačním hrách ztrácely naše juniorky na postup do medailových bojů 83 bodů. Do dalšího dne však nastoupily naše reprezentantky plné odhodlání. Ačkoliv patřily mezi papírové outsidery, vyhecovaly se k neskutečnému životnímu výkonu a po hrách 747, 838 a 825 postoupily mezi 4 nejlepší týmy v Evropě.
V semifinále vyřadily první nasazené, reprezentatky z Dánska, které měly v domácí atmosféře minimálně dvě stovky hlasitých fanoušků, v poměru 768:715. Těžko se dá vžít do situace, kterou naše dívky během tohoto zápasu zažily. Atmosféru, se kterou se do té doby nikdy nesetkaly, zvládly s takovým přehledem, za jaký by se nemusely stydět ani profesionální hráčky bowlingu.
Naši junioři bojovali statečně a po hrách 779, 726 a 780 skončili na 15. místě.
V pátek 30. března nás čeká soutěž jednotlivců, kde se od 9:00 představí Jakub Vlachovič a Jan Tříska. V odpolední rundě od 13:15 nastoupí do bojů Filip Demuth a Lukáš Jelínek.

29.3.2018 00:30 Jan Čepelák

V úterý zasáhly do bojů na juniorském evropském šampionátu i dívky. Náš dívčí tým je poskládám stejně, jako je poskládán náš tým chlapecký. Je tedy poskládán ze 3 nováčků a jedné zkušené reprezentantky. Role zkušené a medailí ověnčené reprezentantky z loňského ME v Helsinkách náleží Anně Petákové. V rolích nováčků jsou zde Eliška Krumerová, Markéta Vojtěchová a Zuzana Uhlířová.

A jak je již známo, tak úterý patří na juniorském ME vždy dívkám a jejich první soutěžní kategorii, kterou jsou dvojice.

V první rundě, která se hrála od 9:00, se představila Anna Petáková a Markéta Vojtěchová. Tato dvojice zahrála sympatický průměr 174,7. Markéta vstoupila do bojů na evropské půdě opravdu zdařile a absolutně na sobě nedala znát, že je na ME poprvé. Po velmi dobrém a zodpovědném výkonu nakonec zahrála průměr 183,7 a byla to ona, kdo táhl dvojici dopředu. Anička se hlavně na začátku velmi trápila, ale po první špatné hře nic nevzdala a hned zahrála rovných 200. Poté bojovala dál až do posledního hodu a soutěž dvojic zakončila s průměrem 165,7.

Druhá runda, která začala ve 13:15, byla premiérou na juniorském ME pro Elišku Krummerovou a Zuzanu Uhlířovou. Holky se s tím vypořádaly velmi statečně a po vyrovnaných výkonech zahrály konečný průměr 164,7. Konkrétně zahrála Eliška Krummerová průměr 168,5 a Zuzka Uhlířová průměr 160,8, což nejsou na první starty vůbec špatné výsledky.

V končeném pořadí soutěže dvojic obsadila dvojice Petáková – Vojtěchová pěkné 20. místo a dvojice Krummerová – Uhlířová též pěkné 26. místo.

Soutěž dvojic vyhrála anglická dvojice Isabel Allen a Sophie Thompson, která se do vyřazovacích bojů dostala až po rozhozu o poslední postupové místo, na kterém po kvalifikaci panovala mezi zmíněnou dvojicí a dvojicí z Malty shoda. Angličanky vyhrály rozhoz pouze o jednu kuželku, ale následující semifinále opanovaly naprosto suverénně, když proti švédské dvojici (Judith Friman – Hanna Engberg) nahrály 285 a 216. Z druhého semifinále se probojovala po hrách 154 a 214 dvojice z Nizozemska (Beaudine Kriele – Denise Blankenzee), která přehrála domácí dvojici Megan Dicay – Mika Guldbak. Ve finále už to měly angličanky těžší a po hrách 259 a 180 vyhrály pouze o 5 bodů.

V soutěži All Event si z našich dívek nejlépe vede Markéta Vojtěchová, která je po šesti hrách na naprosto úžasném 30. místě. Eliška Krummerová je nyní na 45. pozici, Anna Petáková na 47. místě a Zuzana Uhlířová je na místě 58.

Dnes se na útulném bowlingovém centru v Aalborgu rozehrály obě soutěže družstev.

Nejdříve se od 9:00 představili chlapci ve složení Demuth, Vlachovič, Tříska a Jelínek. Chlapcům se bohužel první 3 hry soutěže družstev vůbec nevydařili a po hrách 673, 717 a 807 jsou v polovině soutěže na 12. místě. Jak ale bylo vidět v poslední hře, tak kluci mají mnohem na lepší než 12. příčku. Pevně tedy věříme, že zítra v druhém bloku her hraném od 13:15 ukáží, co v nich vězí a posunou se ve výsledkové listině výše.

Od 13:15 se poté představily dívky, které do soutěže vstoupily naprosto famózně. Po hrách 722, 769 a 772 obsadily průběžné 6. místo, což je nejlepší výsledek za celých 11 let, co se Česká republika zúčastňuje juniorských ME. Dívky hrály velmi zodpovědně, trefovaly první hody i dohazovaly. Nechaly za sebou i reprezentace z Finska a Nizozemska, které minulý rok braly stříbrné, respektive broznové medaile. Na postup do vyřazovacích bojů ztrácejí dívky po prvním dni pouze 83 bodů a v dalších třech hrách určitě udělají všechno, co bude v jejich silách, aby zmíněnou ztrátu dohnaly. Dívky ve čtrvtek nastoupí od 9:00 a my jim budeme držet palce!

ODKAZY:

Oficiální web

Online scoring

Livestreaming

19:00

I druhá dvojice dohrála svých 6 her soutěže dvojic chlapců. Jan Tříska si nevedl vůbec špatně a s náhozem 1209 což je 201,5 průměr podržel svého kolegu Jakuba Vlachoviče, který bojoval do posledního hodu a dokázal zahrát 1032 (172 průměr). Společně mají tedy 186,8 průměr a to stačilo na celkové 25. místo.

Naše první dvojice Demuth - Jelínek, která hrála ráno, se umístila na konečném 19. místě (191,9 průměr). Na postup do finálové TOP 4 bylo třeba zahrát 217,8 průměr. To se povedlo dvojicím z Německa, Finska, Belgie a Švédska.

Zítra od 9:00 hraje Anna Petáková a Markéta Vojtěchová. Po nich od 13:15 Eliška Krummerová a Zuzana Uhlířová.

Tak nezapomeňte sledovat livestreaming a onlinescoring.

10:20

Dnes v 9:00 začala premiérovou hrou na ME juniorů naše první dvojice Demuth - Jelinek. Se společným průměrem 191,9 se umístili na průběžném 12. místě. Oběma reprezentantům gratulujeme k výkonu. Od 13:15 se pak na dráze 16 představí dvojice Tříska - Vlachovič. Pro Jakuba Vlachoviče to bude bude taktéž premiéra na ME, tak držte oběma palce. Potřebné odkazy naleznete níže.

25.3.2018

Včera v ranních hodinách odletěla naše reprezentace juniorů ve složení chlapců: Filip Demuth, Lukáš Jelínek, Jan Tříska, Jakub Vlachovič a dívek: Eliška Kummerová, Anna Petáková, Zuzana Uhlířová a Markéta Vojtěchová. Spolu s nimi jel jako kouč Jan Spáčil a asistent Jan Čepelák. Dnes proběhl oficiální trénink a zítra již začíná soutěž dvojic chlapců: Od 9:00 začíná dvojice Lukáš Jelínek a Filip Demuth a od 13:15 hraje Jan Tříska a Jakub Vlachovič.

Příloha

Krátké zprávy

25.11.2020 v 12:28

Ohledně restartu bowlingových soutěží čekáme na výsledek nedělního jednání vlády, které by mělo definovat podmínky pro sport.

19.10.2020 v 12:13

Seniorské MČR dvojic ZRUŠENO.

08.10.2020 v 11:42

MČR dvojic se tento víkend hrát nebude, je ODLOŽENO !!!

07.10.2020 v 15:12

STK po uzávěrce přihlášek připravila a zveřejnila orientační časový plán a rozpis s obsazením hracích rund na MČR dvojic.

05.10.2020 v 13:27

Otevřeny obsazovačky pro jednotlivé kategorie MČR dvojic.

Galerie

Hindrák Jiří
BC Bowlingzone
Hindrák Jiří

Hindrák Jiří

BC Bowlingzone

1. místo na 3. turnaji Prestige Tour 2020/21

Jelínek Lukáš
Xbowling club
Jelínek Lukáš

Jelínek Lukáš

Xbowling club

2. místo na 3. turnaji Prestige Tour 2020/21

Vondráčková Linda
BC Bowlingzone
Vondráčková Linda

Vondráčková Linda

BC Bowlingzone

3. místo na 3. turnaji Prestige Tour 2020/21

Černíková Karolína
BK KLÍŠE
Černíková Karolína

Černíková Karolína

BK KLÍŠE

Nejlepší hráč kategorie P165, 3. turnaji Prestige Tour 2020/21

Partneři České bowlingové asociace
 • ETBF
 • World Bowling
 • Česká unie sportu
 • ČOV
 • Best Bowling
 • Bowland
 • Bowling Zone
 • Bowling Brno
 • Xbowling
 • Bowling Radava
 • Storm
 • ProBowling
 • Kegel
 • UK FTVS