Ohlédnutí za MČR 2008

Pohled na MČR očima P. Hubáčkové.

Ve dnech 23. 3. 2008 – 31. 3. 2008 se v bowling herně Luka Pardubice sešlo 238 hráčů a hráček, aby se utkali o mistra či mistryni republiky v bowlingu.

Hned první hrací den nasadil Michal Černý ml. v kategorii mužů laťku hezky vysoko a jeho průměr po 6 hrách byl 212,17. Vzhledem k tomu, že byl zařazen i do kategorie kadetů dalo se předpokládat, že bude účastníkem alespoň jednoho finále. Ženy prozatím ovládla Olga Mrázková, která to samozřejmě ještě netušila, nakonec byla šťastnou výherkyní žen kategorie B. Ovšem největší favorité ještě byli ve hře. Po 2. kvalifikačním kole se pořadí nezměnilo, a tak stále vládl pořadím Michal Černý ml., který vydržel na čele i po 3 kole a Olina Mrázková, která však své vedení ztratila a to, když na dráhu nastoupila Soňa Spáčilová a s průměrem 190,33 vládla ženské kategorii.

Ve 4. kole ke změně nenastalo, ovšem v 5. kole se na dráhu připravil Jan Spáčil a s průměrem 218,83 už první místo až do konce kvalifikace nepustil. U žen nastala změna v 6. kvalifikačním kole, kdy Jana Šmídová hodila 213,50 a vyhrála tak kvalifikaci MČR. Nekrásnější tečkou za kvalifikací byla 300 Vojty Sádlíka ml. v 6. hře a za potlesku všech přihlížejících odcházel z dráhy s krásným úsměvem.

Kvalifikace byla ukončena ve čtvrtek 27. 3. 2008 ve 23,00.

Po sečtení výsledků a určení pořadí do čtvrtfinále jsme se po probdělé noci opět sešli v pátek v 9,00, abychom se pustili do vyřazovacích bojů. Na některých hráčích byla vidět nevyspalost a moc kamarádsky se na nás nekoukali, protože jim okolo 2 hodiny v noci burácel mobil s SMS zprávou, kdy se mají dostavit na svojí hru. Ale protože na nás taky nebyl moc hezký pohled, hráči se hned po ranní kávě dostali do dobré nálady a mohlo se začít bojovat o postup do semifinále.

Čtvrtfinále ovládl Michal Režňák 221,17 a Sylva Šlechtová 200,83. Vzhledem k tomu, že se do 54 mužů dostali pouze 4 hráči kategorie B, tak dle daných propozic postupovali hráči kategorie B přímo do finále, dle pořadí ze čtvrtfinále. To samé bylo i u žen. A tak v 54 postupujících mužů a 18 žen se semifinále účastnili pouze hráči kategorie A. Díky tomuto vyřazení kategorie B se nemohl účastnit finále kadetů Tomáš Hlúch, protože posunem hráčů kategorie A se do semifinále dostali 4 hráči zařazení do kategorie kadetů.

Tak teď už jsme se mohli pořádně vyspat a v sobotu jsme se pustili do bojů o finále v kategorii A a do samotného finále ve skupině B.

Bohužel semifinále bylo poznamenáno neúčastí několika hráčů, a tak museli vypomoci hráči, kteří přišli fandit a naštěstí měli u sebe koule. Ale na bojovnosti to neubralo a po dvou hracích kolech jsme věděli finalisty. V kategorii mužů se do finále dostali hned dva mistři republiky a to Jan Koráb – mistr republiky juniorů a Jan Hájek – mistr republiky seniorů. Mohli jsme se tedy těšit na zajímavý souboj dvou generací. V ženách byla situace stejná, což jsme ještě netušili – Věrka Mašatová – mistryně republiky v kat. kadetky a Sylva Šlechtová – mistryně republiky seniorů.

Hned po semifinále přišlo na řadu finále kadetů a kadetek a po nich, trochu s časovým odstupem, finále kategorie B. Obě dvě finále byly okořeněny mým skřehotavým hlasem, který mi vypověděl službu, a před každou hrou se museli hráči ptát ostatních, kam vlastně mají jít hrát, protože mi bylo rozumět každé třetí slovo. Tak za bujarého veselí (alespoň byla při finále legrace, i když na můj úkor) jsem se tedy pustila mikrofonu, jinak bychom asi nedohráli. Mistr republiky kadetů – Petr Kabrhel, mistryně republiky kadetek – Věra Mašatová, mistr republiky kategorie B Tomáš Hlúch a mistryně republiky kategorie B – Olga Mrázková. Podrobný článek k těmto událostem najdete na stránkách ČBA.

A bylo to tady. V neděli přišel očekávaný den, kdy se rozhodovalo o absolutních mistrech ČR za účasti televizních kamer. Nejdříve byly odehrány finálové zápasy, systémem robin round, ženy na 7 her a muži na 9 her. Viděli jsme nádherné souboje, smutek i štěstí. Bylo se skutečně na co koukat. Nádherné byly hry, kde se setkali dvě generace hráčů a bylo opravdu zajímavé porovnat hry seniorů a hry juniorů. Nutno podotknout, že v obou kategoriích vyhráli ve vzájemném souboji junioři. Před třemi posledními duely v každé kategorii jsme skryli výsledky a tak hráči měli pouze mlhavou představu, kdo vlastně bude mít tu čest a utká se v televizním finále. Nakonec to nejlépe zvládli Jan Spáčil a Jiří Uhlíř v kategorii mužů a Petra Brzicová-Hanzlovská v kategorii žen. Tím bylo jasné, že tito hráči se utkají v posledním zápase a jasno již bylo o 3. místech.

3. místo v ženách obsadila Dana Hanušová, které uteklo televizní finále o 23 kuželek a 3. místo v mužích vybojoval a to musím podotknout a smeknout klobouk Jan Hájek, který ve svých 69 letech dokázal hrát rovnocennou partii s o hodně mladšími hráči. Všechna čest Honzo.

V televizním finále bylo skutečně na co koukat a já nebudu prozrazovat více, protože vše můžete vidět na ČT 24 a Galaxie sport.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem hráčům a hráčkám za jejich sportovní přístup a dobrou náladu po celý šampionát. Ne vždy to bylo lehké a někdy jsme bohužel narazili i na problémy, které vyplynuly v průběhu hracích dní. Snažili jsme se je alespoň trochu vyřešit, abychom nenarušili celkovou atmosféru, které byla myslím skvělá. Bohužel nás mrzelo, že televizní finále bylo poznamenáno malou účastí fanoušků, ale věřím, že to se do budoucna změní. Bohužel jsou věci, které se nedají ovlivnit a na tak vrcholných akcích, jako je Mistrovství republiky, se stávají. Vzhledem k propozicím, které byly vydané, bylo naší povinností dodržovat pravidla soutěže, což ne vždy bylo přijato s úsměvem, ale velké poděkování hráčům, kteří je vědomě neporušovali, ač se třeba takové akce účastnili poprvé. Zároveň bych chtěla vyzdvihnout rozhodčí, kteří šampionát zajišťovali, kluci byli jste opravdu skvělí.

26.01.2024 v 22:29

Lukáš Jelínek vybojoval v Světovém poháru juniorů do 21 let bronzovou medaili.

14.01.2024 v 14:45

Obsazovačka na únorový turnaj PRESTIGE bude otevřena v úterý 16.1. v 20.oo hod.

14.12.2023 v 08:51

Sobotní Baráž pro MČR 5 čl. družstev ZRUŠENA. Hrací den MČR pro přihlášená družstva začíná místo 13.oo hod. již v 11.oo hod.