Valašská devítka s měšcem, 9. turnaj

Pouť Lojzy Horáka ze dna kvalifikace ke Skleněnce

To byl zase jednou velký bowlingový den v Xbowlingu ValMez. Na poslední neděli v měsíci, 25. září 2022, byl naplánovaná devátý turnaj z bowlingové série Valašské devítky s měšcem. Zcela naplněné 3 rundy 36 starty a k tomu ještě dalších 8 startů v předehrávce, daly dohromady krásné číslo 33 hráčů.

Těch 8 startů předehrávky odehrálo celkem 7 hráčů. A protože první start Lojzy Horáka byl na obhájce srpnové Skleněnky přímo tragický, 761 bodů, tak šel na druhý, který byl o poznání lepší (822 b.), ale ani ten ještě nezaručoval jistou postupu do semifinále. Naopak 892 bodů Ondry Trojka byl jasný postup. Radek Capil po zahrání 827 bodů jen konstatoval: To bude stačit. Stačilo, ale tentokrát se na postup z kvalifikace hrálo hodně vysoko a ani 800 bodů nestačilo na proklouznutí mezi nejlepších 18 hráčů.

Takže kdo ještě mohl, dal si v neděli opravný start. Dobře udělal jak Mira Staněk (885 b. – 7. místo), tak hlavně Jaruška Matochová (855 b. – 11. místo), která si dokonce střihla svou první devítkovou třístovku. Gratulujeme. Oba tak vysoce napravili své hry z předehrávky. Také Lojza si dal raději ještě jeden start (880 b. - 8. místo) a to již byla opravdu jistota postupu. Druhou a zároveň poslední třístovku v turnaji zahrál Tomáš Helešic (920 b. – 4. místo). Tímto se pomalinku dostáváme k nejlepším hráčům kvalifikace. Ve výborné formě se představil Jarda Mičkal (981 b. – 1. místo) a všechny přítomné dokonale zaskočili dva nováčci našeho turnaje, třinecký Drahomír Krečmer (959 b. – 2. místo) a brněnský Tomáš Valder (931 b. – 3. místo). Na čtvrtém a pátém místě se umístili již zmínění Tom Helešic a Ondra Trojek a TOP SIX kvalifikace uzavřel Honza Ježek (888 b. – 6. místo). Na postup bylo nutné zahrát 818 bodů a tímto výkonem se prezentoval Michal Cenek. Prvním nepostupujícím se pak stal Jirka Křížan (810 b.).

Jako vždy po kvalifikaci přišlo na řadu losování Měšce, v kterém bylo celkově krásných 1.720,- Kč. V 3. pořadí bylo 344,- Kč a obálka udělala jistě radost studentce Nele Capilové. Obálka s 2. pořadím obsahovala 516,- Kč a ta snad zvedla radost po vypadnutí z turnaje Jirkovi Křížanovi. Krásných 860,- Kč, to bylo 1. pořadí a vylosovaná Jaruška Matochová tak po své první životní třístovce měla vyšperkovanou radost. Los Lucky player pak vyšel na Lindu Nečasovou.

Nejlepších 18 hráčů se pak v semifinále pustilo do souboje o finálovou dvanáctku. Bohužel tento step byl konečnou pro ¾ postoupivších žen, Moniku Krečmerovou, Nelu Capilovou a také Jarku Matochovou a jediná Lenka Zvěřinová (692 b. – 4. místo) tak byla připravena ve finále hájit čest hezčího pohlaví proti smečce vlků. V semifinále skončili také překvapivě Láďa Šmelcer a Radek Capil, naopak semifinálová účast byla úspěchem pro Svaťu Pavlíčka. Kromě Lenky k těm nejlepším hráčům semifinále patřili Ondra Trojek (743 b.), Tomáš Helešic (736 b.), Jarda Mičkal (704 b.), Lojza Horák (672 b.) a Michal Cenek (370 b.).

Tři finálové hry od nuly pak rozhodly o vítězi zářijové Valašské devítky s měšcem. První hra byla velmi opatrná s nižšími náhozy, ale žádný z hráčů toho nedokázal využít. A tak až v druhé hře se opravdu začal, lidově řečeno, lámat chleba. Do čela šel Lojza Horák (480) před Ondru Trojka (476) a s malým odstupem následovali Tom Helešic (447), Honza Ježek (430) a Mira Staněk (428). Bylo téměř jasné, že jméno vítěze vzejde z této pětice, spíš možná i z první trojice hráčů. Své dva nejlepší náhozy v turnaji si schovával Lojza Horák na poslední dvě finálové hry a vyplatilo se mu to. Se součtem 736 bodů dokázal obhájit srpnové vítězství a i ze zářijového turnaje si tak odnáší ceněnou Skleněnku. Svou celoroční formu předvedl i v tomto turnaji aktuálně nejlepší hráč našeho centra, Ondra Trojek (711 b.) a již posedmé v řadě končí na bedně. Tentokrát to bylo druhé místo. Od května poprvé se na Devítce představil Tomáš Helešic (655 b.) a bylo to vystoupení velice úspěšné, protože bralo třetí místo. V poslední hře zabojovala Lenka Zvěřinová (638 b.) a vyneslo ji to kromě titulu Žena turnaje také konečné pěkné čtvrté místo. Tím pádem odsunula na páté místo Miru Staňka (610 b.) a na šesté místo Honzu Ježka (603 b.). Hráčem Kategorie B se pak stal Tomáš Valder (570 b.) a tento výsledek stačil na konečné deváté místo.

Po 9. turnaji nám v čele série Valašská devítka s měšcem 2022 opět navýšil svůj již tak veliký náskok Ondra Trojek (424 bodů). Na druhé místo se zpět vrátil Láďa Šmelcer (350 bodů) a absentující Tonda Váňa (342 bodů) je zpět na třetí pozici. Mezi ženami je i nadále nejlepší Jarka Matochová (172 bodů) a v Kategorii B máme nového vedoucí hráče, jimž je Svaťa Pavlíček (164 bodů). Do konce roku zbývají poslední 3 turnaje a hodně hráčů bude body připisovat skokově. Celkové pořadí a výsledky turnajů roku 2022 jsou k dispozici k prostudování ZDE.

Ze zářijové Valašské devítky s měšcem je to vše. Další, již 10. turnaj série, je naplánovaný na neděli 30. října 2022 s tradiční předehrávkou ve čtvrtek 27.10.2022. OBSAZOVAČKA je již aktuální, takže se můžete začít přihlašovat. Děkujeme všem hráčům za parádní a krásnou bowlingovou neděli a těšíme se s Vámi v našem centru Xbowling ValMez brzy na viděnou.